Nejlepší venkovní žaluzie: Tipy a rady | ROLUX

Nejlepší venkovní žaluzie: Tipy a rady

Publikováno 2. 7. 2024
image:Image blog/Venkovní_žaluzie_C80_1.png

V zimě zase dokážou tepelně zaizolovat domácnost, ve které si chcete udržet teplo, abyste neutratili jmění za vytápění. A to stále ještě nejsou všechny výhody, které venkovní žaluzie mají.

Proč venkovní žaluzie? Nabízejí hodně, vyžadují málo

To, že vám venkovní žaluzie doma udělají stín, zajistí v létě příjemnější teplotu a v zimě zase nepustí teplo ven, jsou ohromné benefity.

Můžeme k tomu ale přičíst i další – jistě vás zaujme minimální nutná údržba, designová propracovanost, univerzálnost (osadíte jimi okna na moderním domě i secesní vile), různé možnosti ovládání a nakonec třeba i to, že můžou stínit i při otevřených oknech, kdy k vám proudí čerstvý vzduch.

Má to ale i drobný háček. Venkovní žaluzie můžou být ve větru hlučné, s tím je třeba počítat. Proto se úplně nehodí na okna v ložnici nebo dětském pokoji.

Venkovní žaluzie, jak je vybrat?

Venkovní žaluzie vs. venkovní rolety: co je lepší?

Pokud právě přemýšlíte o pořízení stínění, nejspíš už jste si říkali, v čem jsou praktické rozdíly mezi venkovními žaluziemi a předokenními roletami.

Ten první už vás jistě napadl – zatímco žaluzie si můžete ladit podle aktuální potřeby, roletu máte buď vytaženou nahoru (zarolovanou do boxu nad oknem), takže do okna jde světlo, nebo staženou dolů (pak je zatemněno). U některých modelů se dá roleta stáhnout třeba jen částečně, ani pak ale nemusí míra stínění vyhovovat.

Na druhou stranu je předokenní roletaúčinnějším způsobem zatemnění a chrání okno vůči povětrnostním vlivům – na rozdíl od venkovních žaluzií může být totiž stažená dolů i při extra nepříznivém počasí. Je taky chápána jako bezpečnostní prvek, který ztěžuje přístup dovnitř přes okno (pro zloděje a další nenechavce), a navíc má díky vnitřní purenitové výplni samotných lapel lepší termoizolační vlastnosti.

A pak tu máme ještě design – v tomto ohledu to vyhrávají venkovní žaluzie, které si můžete pořídit v nepřeberném množství barev a stylů. U venkovních rolet je paleta možností značně omezená.

Kromě předokenních rolet jsou ve hře i moderní podomítkové rolety. Ty nabízejí stejné výhody, jen se instalují u novostaveb už před zateplením fasády.

Nakonec tedy (samozřejmě) záleží na vašich preferencích, co se efektivity stínění a izolace týče, stejně jako vzhledu a možného zvýšení bezpečnosti u vás doma.

Kolik stojí venkovní žaluzie?

Výsledná cena, kterou zaplatíte za venkovní žaluzie, se odvíjí hned od několika faktorů. Roli tu hraje:

  • typ lamel: hliník, dřevo (vysoká estetika, ale i cena)
  • ovládání: manuální (levnější), motorické
  • okna: jejich velikost a případně i tvar, pokud jde o atyp
  • doplňkovéfunkce: možnost napojení na chytrou domácnost aj.

Pro ilustraci se dá říct, že cena venkovních žaluzií na jedno okno o 2 m2začíná na 2 000 Kč v případě hliníku i na 5 000 Kč v případě dřevěných lamel. Ceny se ale můžou snadno vyšplhat i na dvojnásobek v závislosti na výše uvedených prvcích i dalších aspektech.

Cena venkovní žaluzie

Jak se ovládají venkovní žaluzie?

Venkovní žaluzie můžete ovládat buď manuálně pomocí kliky či tzv. nekonečné šňůry. S tím už máte jistě zkušenosti z běžných vnitřních žaluzií. Druhou možností je motorickéovládání, které je pohodlnější, ale propíše se do finální ceny. A nakonec je tu i ovládání přes mobil (či tablet) – stačí žaluzie napojit do systému chytré domácnosti.

Jak zaměřit venkovní žaluzie?

Zaměření venkovní žaluzie je jednoduché.

  • Šířka: změřte vzdálenost bočních ostění, pro jistotu v horní i dolní části. Když se budou rozměry lišit, vybírejte podle toho menšího.
  • Výška: změřte vzdálenost horního ostění a parapetu

Pokud si ale na montáž pozvete odborníky, nemusíte se takřka o nic starat. 

Jak umýt venkovní žaluzie?

Když už je máte, občas to chce trošku té péče, aby vypadaly k světu. Není to žádná věda, venkovní žaluzie vyžadují jen minimálníúdržbu. Stačí je sklopit do svislé polohy, opláchnout vlažnou vodou a omýt je hadříkem mýdlovou nebo jarovou vodou. Žaluzie umývejte shora dolů a vždy stejným směrem.

Pozor! Když si na mytí žaluzií vezmete houbičku, nepoužívejte ji z drsnější strany!

Jak dlouho trvá montáž žaluzií?

Doba instalace venkovních žaluzií se liší například podle typu budovy, přístupnosti či kvality předchozí přípravy. Obecně se dá říci, že jedno okno s manuálně ovládanou venkovní žaluzií může být hotové za 2 hodiny, u motorické žaluzie to bude o něco méně (zhruba 1 hodinu). Osazení rodinného domu venkovními žaluziemi může zabrat celý den.

Instalace venkovních žaluzií

Tip na nejlepší venkovní žaluzie

I u venkovních žaluzií platí, že každému vyhovuje něco jiného. Pokud bychom ale měli ilustrativně „sestrojit prototyp“ nejlepších venkovních žaluzií, vypadaly by nejspíš takto:

  • Měly by hliníkové lamely. Hliník je poměrně odolný vůči korozi i povětrnostním vlivům. Tím si udržuje delší životnost, než jaká je například u plastu. Hliník díky své lehkosti nijak extra nezatěžuje montážní prvky, a co rozhodně oceníte, to je ohromné množství barevného provedení a použitelných textur. Hliníkové venkovní žaluzie můžou být i skvělým designovým prvkem!
  • Lamely by měly být široké asi 90 mm (typ Z90), aby dobře stínily a zároveň nepřekážely ve výhledu ven. Ideální je tvar Z nebo S a rozhodně by měly mít naklápěcí mechanismus pro plynulé nastavení úhlu.
  • Přímluva by padla za motorizované provedení venkovních žaluzií, aby je šlo napojit do systému chytré domácnosti. Tak je můžou majitelé ovládat, i když zrovna nejsou doma. 

FAQs – nejčastěji pokládané otázky

Máme pro vás odpovědi na dotazy, které nám často kladete. Pokud vám i po přečtení bude nějaká informace chybět, ozvěte se nám!

Jaký jistič vybrat na venkovní žaluzie?

Výběr jističe určitě důkladně promyslete, ať vám venkovní žaluzie nezpůsobí víc škody než užitku. K parametrům, podle kterých byste ho měli zvolit, patří:

Typ motoru a jeho výkon: většina venkovních žaluzií využívá jednofázové napájení 230 V (pro jistotu si ale ověřte, jestli jde i o váš model!). Zjistěte si z dokumentace taky příkon motoru.

Charakteristikajističe: typ B se hodí k venkovním žaluziím, které nemají výrazné rozběhové proudy; typ C je vůči nárazovým proudům při spuštění motoru odolnější

Jaký kabel mít na venkovní žaluzie?

Záleží na tom, jak budete chtít žaluzie ovládat. U ovládání dálkovým ovladačem nebo chytrým telefonem by měl být instalační kabel aspoň 500 mm dlouhý. Konkrétně jde o typ 3×1,5 CYKY-J.

Pokud chcete žaluzie ovládat spínačem, pak bude potřeba mít k tomu kabel 3×1,5 CYKY-J (od rozvaděče) a 4×1,5 CYKY-J nebo 5×1,5 CYKY-J (od spínače).  

Jakou zvolit barvu venkovních žaluzií?

Barva, kterou si vyberete, a případně i textura, jsou věci, které záleží čistě na vašem vkusu. Určitě je důležité vědět, která barva odráží sluneční paprsky – nejlépe to umí bílá. Stejně tak můžou vyhovovat i další světlé barvy, jako je třeba krémová nebo šedá.

Proč nejdou vytáhnout žaluzie?

Na vině může být mechanická závada nebo problém s motorem. Pokud nejste kovaní v servisu venkovního stínění, raději zavolejte na pomoc odborníky!

Jak vypadají levné venkovní žaluzie?

Jestli máte na venkovní stínění jen omezený rozpočet, pravděpodobně vám přijde vhod plastové provedení s manuálním ovládáním. Takové žaluzie na jedno okno (o 2 m2) můžou stát zhruba už 1 500 Kč.

Co se starými žaluziemi a kam je vyhodit?

Ideální je odvézt staré žaluzie do sběrného dvora.

Kategorie

žaluzie a rolety

venkovní stínění

Nahoru
Web Rolux žaluzie s.r.o. využívá pro svůj provoz pouze technické cookies. Rozumím