V zimě zase dokážou tepelně zaizolovat domácnost, ve které si chcete udržet teplo, abyste neutratili jmění za vytápění. A to stále ještě nejsou všechny výhody, které venkovní žaluzie mají.
To, že vám venkovní žaluzie doma udělají stín, zajistí v létě příjemnější teplotu a v zimě zase nepustí teplo ven, jsou ohromné benefity.
Můžeme k tomu ale přičíst i další – jistě vás zaujme minimální nutná údržba, designová propracovanost, univerzálnost (osadíte jimi okna na moderním domě i secesní vile), různé možnosti ovládání a nakonec třeba i to, že můžou stínit i při otevřených oknech, kdy k vám proudí čerstvý vzduch.
Má to ale i drobný háček. Venkovní žaluzie můžou být ve větru hlučné, s tím je třeba počítat. Proto se úplně nehodí na okna v ložnici nebo dětském pokoji.
Pokud právě přemýšlíte o pořízení stínění, nejspíš už jste si říkali, v čem jsou praktické rozdíly mezi venkovními žaluziemi a předokenními roletami.
Ten první už vás jistě napadl – zatímco žaluzie si můžete ladit podle aktuální potřeby, roletu máte buď vytaženou nahoru (zarolovanou do boxu nad oknem), takže do okna jde světlo, nebo staženou dolů (pak je zatemněno). U některých modelů se dá roleta stáhnout třeba jen částečně, ani pak ale nemusí míra stínění vyhovovat.
Na druhou stranu je předokenní roletaúčinnějším způsobem zatemnění a chrání okno vůči povětrnostním vlivům – na rozdíl od venkovních žaluzií může být totiž stažená dolů i při extra nepříznivém počasí. Je taky chápána jako bezpečnostní prvek, který ztěžuje přístup dovnitř přes okno (pro zloděje a další nenechavce), a navíc má díky vnitřní purenitové výplni samotných lapel lepší termoizolační vlastnosti.
A pak tu máme ještě design – v tomto ohledu to vyhrávají venkovní žaluzie, které si můžete pořídit v nepřeberném množství barev a stylů. U venkovních rolet je paleta možností značně omezená.
Kromě předokenních rolet jsou ve hře i moderní podomítkové rolety. Ty nabízejí stejné výhody, jen se instalují u novostaveb už před zateplením fasády.
Nakonec tedy (samozřejmě) záleží na vašich preferencích, co se efektivity stínění a izolace týče, stejně jako vzhledu a možného zvýšení bezpečnosti u vás doma.
Výsledná cena, kterou zaplatíte za venkovní žaluzie, se odvíjí hned od několika faktorů. Roli tu hraje:
Pro ilustraci se dá říct, že cena venkovních žaluzií na jedno okno o 2 m2začíná na 2 000 Kč v případě hliníku i na 5 000 Kč v případě dřevěných lamel. Ceny se ale můžou snadno vyšplhat i na dvojnásobek v závislosti na výše uvedených prvcích i dalších aspektech.
Venkovní žaluzie můžete ovládat buď manuálně pomocí kliky či tzv. nekonečné šňůry. S tím už máte jistě zkušenosti z běžných vnitřních žaluzií. Druhou možností je motorickéovládání, které je pohodlnější, ale propíše se do finální ceny. A nakonec je tu i ovládání přes mobil (či tablet) – stačí žaluzie napojit do systému chytré domácnosti.
Zaměření venkovní žaluzie je jednoduché.
Pokud si ale na montáž pozvete odborníky, nemusíte se takřka o nic starat.
Když už je máte, občas to chce trošku té péče, aby vypadaly k světu. Není to žádná věda, venkovní žaluzie vyžadují jen minimálníúdržbu. Stačí je sklopit do svislé polohy, opláchnout vlažnou vodou a omýt je hadříkem mýdlovou nebo jarovou vodou. Žaluzie umývejte shora dolů a vždy stejným směrem.
Pozor! Když si na mytí žaluzií vezmete houbičku, nepoužívejte ji z drsnější strany!
Doba instalace venkovních žaluzií se liší například podle typu budovy, přístupnosti či kvality předchozí přípravy. Obecně se dá říci, že jedno okno s manuálně ovládanou venkovní žaluzií může být hotové za 2 hodiny, u motorické žaluzie to bude o něco méně (zhruba 1 hodinu). Osazení rodinného domu venkovními žaluziemi může zabrat celý den.
I u venkovních žaluzií platí, že každému vyhovuje něco jiného. Pokud bychom ale měli ilustrativně „sestrojit prototyp“ nejlepších venkovních žaluzií, vypadaly by nejspíš takto:
Máme pro vás odpovědi na dotazy, které nám často kladete. Pokud vám i po přečtení bude nějaká informace chybět, ozvěte se nám!
Výběr jističe určitě důkladně promyslete, ať vám venkovní žaluzie nezpůsobí víc škody než užitku. K parametrům, podle kterých byste ho měli zvolit, patří:
Typ motoru a jeho výkon: většina venkovních žaluzií využívá jednofázové napájení 230 V (pro jistotu si ale ověřte, jestli jde i o váš model!). Zjistěte si z dokumentace taky příkon motoru.
Charakteristika jističe: typ B se hodí k venkovním žaluziím, které nemají výrazné rozběhové proudy; typ C je vůči nárazovým proudům při spuštění motoru odolnější
Záleží na tom, jak budete chtít žaluzie ovládat. U ovládání dálkovým ovladačem nebo chytrým telefonem by měl být instalační kabel aspoň 500 mm dlouhý. Konkrétně jde o typ 3×1,5 CYKY-J.
Pokud chcete žaluzie ovládat spínačem, pak bude potřeba mít k tomu kabel 3×1,5 CYKY-J (od rozvaděče) a 4×1,5 CYKY-J nebo 5×1,5 CYKY-J (od spínače).
Barva, kterou si vyberete, a případně i textura, jsou věci, které záleží čistě na vašem vkusu. Určitě je důležité vědět, která barva odráží sluneční paprsky – nejlépe to umí bílá. Stejně tak můžou vyhovovat i další světlé barvy, jako je třeba krémová nebo šedá.
Na vině může být mechanická závada nebo problém s motorem. Pokud nejste kovaní v servisu venkovního stínění, raději zavolejte na pomoc odborníky!
Jestli máte na venkovní stínění jen omezený rozpočet, pravděpodobně vám přijde vhod plastové provedení s manuálním ovládáním. Takové žaluzie na jedno okno (o 2 m2) můžou stát zhruba už 1 500 Kč.
Ideální je odvézt staré žaluzie do sběrného dvora.
Kategorie
žaluzie a rolety
venkovní stínění