Jak sundat a vyčistit žaluzie? | ROLUX

Jak sundat a vyčistit žaluzie?

Publikováno 19. 5. 2024
image:Image blog/foto_žaluzií.jpg

Žaluzie jsou funkčním i designovým prvkem interiéru, který nejen kontroluje světlo, ale také prostoru dodává elegantní vzhled. Aby dlouhodobě vypadaly skvěle, je důležité věnovat jim pravidelnou péči.

V tomto průvodci vám představíme jednoduchý postup, jak správně sundat a vyčistit žaluzie, aby byly co nejdéle v perfektním stavu. A pochopitelně poradíme i to, jak je namontovat zpátky na okno.

Úvod

Je to jako se vším, co vám má nějakou dobu vydržet. Bez pravidelné péče vám dlouho nebudou sloužit ani žaluzie, natož aby k tomu ještě byly pěkným prvkem každé místnosti.

Aby bylo čištění žaluzií efektivní, je třeba je nejdříve odmontovat. Přidělané na okně je totiž nejspíš jakž takž otřete, ale rozhodně to nebude péče, která je má uchovat v perfektním stavu. Poradíme vám, jak postupovat krok za krokem.   

Příprava na demontáž žaluzií

Než se do čehokoli pustíte, zkontrolujte si, že máte náčiní na to, abyste žaluzie nejen odmontovali, ale také je vrátili na zpátky na jejich místo. Budete potřebovat šroubovák, malý nožík a schůdky nebo štafle.

Zajistěte, že se k oknu nedostanou domácí mazlíčci a děti. Jednak by někdo mohl přijít k úrazu, jednak by mohl jeden nebo druhý element sundané žaluzie poškodit.

A teď už samotná demontáž:

 1. Vytáhněte žaluzie nahoru a lepicí páskou přilepte lamely k profilu. Jedině tak se nerozjedou – v opačném případě by se s nimi pak dost těžko pracovalo.
 2. Šroubovákem vyloupněte krytky po obou stranách profilu nebo celou krycí lištu.
 3. V zasklívací liště je malá krytka. Tu vyloupněte nožíkem. Uvolníte tím vodicí lanko.
 4. Šroubovákem sundejte krytku držáku vodicího řetízku a držák odšroubujte.
 5. Pak už zbývá jen uvolnit šroubek na každé straně profilu. Po jejich odšroubování žaluzie sundáte z okna.
 6. Na zemi si žaluzie rozložte, abyste se při čištění dostali k jednotlivým lamelám.

Jak vyčistit zaprášené žaluzie

Čisté okno a čisté žaluzie, to je dvojice, na kterou se nedá vynadívat. K tomu ale nestačí ledabyle otřít lamely prachovkou a jít si po svém.

 1. Připravte si dva hadříky a čisticí prostředek (mýdlo, saponát). Přiměřené množství smíchejte s vlažnou vodou.
 2. Vlhkým hadříkem pak otírejte lamely jednu podruhé, vždy horizontálně, aby se nepoškodily.
 3. Druhým, suchým hadříkem pak všechny lamely pořádně otřete dosucha.
 4. Nakonec otřete vrchní profil žaluzie s mechanikou. Na pomoc při očistě si můžete vzít vysavač, bude to mnohem efektivnější.

Jak vyčistit žaluzie od mastnoty

Všude, ale zvlášť v kuchyni se může stát, že budou žaluzie nejen zaprášené, ale i mastné.Prach a mastnota tvoří hodně nepříjemnou kombinaci. My vám ale poradíme, jak se jí jednoduše zbavit.

Jakmile budete mít žaluzie odmontované a připravené na zemi, sáhněte po speciálním čisticím prostředku právě pro tyto účely. Pokud do něj nechcete investovat, nevadí to. Vystačíte si se surovinami, které máte doma – připravte si saponátový roztok, jak ho popisujeme výš, nebo roztok vody, octa a mýdla.

Pomáhá také roztok čistého alkoholu s vodou v poměru 1:1, případně pasta vytvořená z octa a soli nebo jedlé sody (kterou na žaluzie nanesete a necháte 15–20 minut působit). Záleží na tom, co máte zrovna po ruce.

Postupujte lamelu po lamele, zleva doprava nebo obráceně, aby nedošlo k jejich poškození. Po lamelách očistěte ještě profil a mechaniku.

Jak vyčistit vertikální žaluzie

U vertikálních žaluzií, které bývají především látkové, je postup trošku jiný. Nejdřív je ale sundejte z profilu a rozložte si je na čistou plochu. Můžete je i nechat viset, ale vzhledem k práci ve výšce nemusí být vaše práce tak efektivní.

Vybrat si můžete mezi suchým a mokrým čištěním – vždy záleží na tom, jestli lamely otřete suchým, nebo vlhkým hadříkem. Ve druhém případně rozhodně nechte po čištění lamely dokonale uschnout, aby nezačaly plesnivět. Pokud vertikální žaluzie čistíte zavěšené na okně, dopřejte jim teplo a proudění vzduchu. Tak schnutí uspíšíte.

Vertikální žaluzie čistěte roztokem vody s mýdlem nebo saponátem. Teplota vody by neměla přesáhnout 30 °C, aby se látka nepoškodila. Vyhněte se agresivním čistidlům, zejména těm s bělidly nebo na bázi ředidla. Napáchali byste víc škody než užitku.

Než lamely případně zavěsíte zpátky, omyjte i profil, aby se vám na čisté lamely nezačal sypat prach dřív, než byste je dověsili.

Jak vyčistit venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie mohou vlivem působení povětrnostních podmínek dost trpět (v závislosti na tom, kde žijete). Proto není od věci věnovat jim extra péči – kvůli funkčnosti i kvůli tomu, aby dobře vypadaly.

K jejich preciznímu vyčistění by mělo dojít aspoň 2x ročně.

K čištění můžete použít hadřík a to samé, co používáte k údržbě vnitřních žaluzií – tedy roztok vody a mýdla, roztok vody a saponátu, přidat můžete ocet, sůl nebo jedlou sodu. Bude vás to stát víc práce než vnitřní žaluzie, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout.

 1. Lamely sklopte do svislé polohy. Omyjte je hadříkem (pozor, musí být měkký, abyste si žaluzie nepoškrábali), nezapomeňte přitom na vodicí lišty.
 2. Myjte je shora dolů a vždy jedním směrem.
 3. Pak žaluzie ještě opláchněte čistou vodou.

Montáž a nastavení žaluzií

Máte lamely i s profilem (a teď myslíme ty vnitřní horizontální) vyčištěné? Pak se asi ptáte, jak namontovat žaluzie, aby zase pěkně fungovaly. Postup je jednoduchý.

 1. Srovnejte lamely a pomocí křížového šroubováku připevněte žaluzie na okno.
 2. Nasaďte zpět boční krytky nebo celou krycí lištu.
 3. Do stávajících otvorů na spodní zasklívací liště zamáčkněte fixační kolíky.
 4. Zkontrolujte, jestli žaluzie sjíždějí a vyjíždějí, jak mají, a jestli se správně otáčejí.

Závěr

Nepodceňujte pravidelnou péči o žaluzie, jen tak vám mohou dlouho bezchybně sloužit, a ještě u toho vypadat dobře. Zároveň dodržujte doporučované postupy, aby nedošlo k jejich poničení.

Často kladené otázky

Jak často bych měl/měla čistit žaluzie?

Žaluzie je nejlepší čistit aspoň 2x ročně.

Můžu použít běžné čisticí prostředky na žaluzie?

Kromě speciálních prostředků vám stačí i roztok vody s mýdlem, saponátem nebo octem a solí či jedlou sodou. Rozhodně nepoužívejte agresivní chemické přípravky na bázi ředidla nebo s bělidly.

Co dělat, pokud se žaluzie zaseknou?

Ve většině případů, kdy se žaluzie zasekne, jde jen o vypadlý nebo přetržený řetízek či jinou snadno odstranitelnou závadu v mechanismu. Zjistíte to po odklopení krytky. Když si nebude jistí, jak žaluzie opravit, bude na místě přivolat odborníka.

Je možné žaluzie čistit bez jejich demontáže?

Možné to je, výsledek ale asi nebude takový, jako když je demontujete. Budete pracovat ve výšce, což je dost nekomfortní, a tak možná čištění neprovedete dokonale.

U vertikálních žaluzií to přímo svádí, aby je člověk nesundával. Platí tu ale to samé.

Jak správně udržovat mechanismus žaluzií?

Očistit lamely a profil rozhodně nestačí. V rámci pravidelné údržby se zaměřte i na čištění mechanismu žaluzií. Bezproblémový chod zajistíte očištěním lanka a ovládací tyče.

Kategorie

žaluzie a rolety

image:Image blog/Nepojmenované.jpgimage:Image blog/žaluzie_3.jpgimage:Image blog/žaluzie_21.jpg
Nahoru
Web Rolux žaluzie s.r.o. využívá pro svůj provoz pouze technické cookies. Rozumím