Jak správně umýt různé typy žaluzií? | ROLUX

Jak správně umýt různé typy žaluzií?

Publikováno 9. 3. 2023
image:Image blog/20220302_141108.jpg

Čištění hliníkových žaluzií

Hliníkové žaluzie mají výhodu, že jsou vyrobené z odolného materiálu a jejich čištění je díky tomu snadné.

Na základní údržbu hliníkových žaluzií postačí lehce namočený hadřík, kterým jednotlivé lamely utřete z obou stran. Kromě vody můžete v malém množství použít i univerzální čistící přípravek, který odstraní mastnotu a zašlou špínu. Rovněž můžete použít i koncentrát vody a octa. Není nutné cokoliv demontovat, žaluzie snadno umyjete na okně.

Čištění látkových vertikálních žaluzií

Při čištění vertikálních žaluzií můžete čistit jednu lamelu po druhé, nebo všechny naráz. Stačí žaluzie nastavit do polohy zatemnění a pomalu je hadříkem přejet shora dolů.

Látkové žaluzie lze částečně vyčistit i vysavačem, ale v takovém případě doporučujeme postupovat opatrně, abyste si lamely žaluzií neponičili.

Čištění rolet

Látky, které používáme na interiérové rolety, jsou vyrobené z polyesteru s povrchovou impregnací. Na běžné čištění použijte vysavač s prachovým nástavcem nastaveným na nejnižší výkon. Pokud látka potřebuje důkladnější čištění, použijte navlhčený hadřík.

Jiné čištění látek není vhodné z důvodu porušení povrchové úpravy a mohlo by dojít ke změnám struktury rolety. Při použití čistícího prostředku by mohly zůstat na látce fleky a v neposlední řadě může dojít také ke změně barvy látky.

Pokud se ale pro toto nestandardní čištění i přesto rozhodnete, doporučujeme vyzkoušet reakci tkaniny nejprve v místě jejího nalepení k navíjecí trubce. V tomto místě by nebyla vidět případná negativní změna.

Čištění plisé

Základní vyčištění od prachu proveďte vysavačem při nízkém stupni sání. Stejně tak z plisé můžete očistit špinavá místa houbou/hadříkem, opět za pomocí vody a trochy čisticího prostředku.

V případě potřeby vyčištění plisé žaluzií můžete použít i kartáč, ale opatrně, aby se látka nepoškodila.

Čištění dřevěných žaluzií

Potřebujete umýt dřevěné žaluzie? Dřevěné žaluzie utřete snadno hadříkem nebo švédskou utěrkou, ale protože se jedná o přírodní materiál, vyvarujte se používání vody. Dřevěné žaluzie by po vsáknutí vody mohly měnit svůj tvar a strukturu. Vhodné není ani čištění párou nebo octem.

S jarním mytím žaluzií také souvisí seřízení a drobné opravy. Některé drobné opravy zvládne vyřešit svépomocí. Potřebujete si zakoupit součástky na opravu žaluzií nebo potřebujete pomoci? Neváhejte kontaktovat naše techniky prostřednictvím emailu reklamace@rolux.cz.


Kategorie

žaluzie a rolety

Nahoru
Web Rolux žaluzie s.r.o. využívá pro svůj provoz pouze technické cookies. Rozumím