Jak vybrat plot: Tipy a rady | ROLUX

Jak vybrat plot: Tipy a rady

Publikováno 12. 3. 2024
image:Image blog/Ulice_-_ROLUXOVÁ.jpg

Sháníte oplocení, které bude funkční, odolné a zároveň ozdobou vašeho domu či zahrady? Pak se zaměřte na bezúdržbové hliníkové ploty, které představují moderní a elegantní řešení pro váš domov! 

Náš podrobný návod vám pomůže s výběrem ideálního plotu, který:

  • Ochrání váš majetek a zajistí soukromí.
  • Podtrhne krásu vaší nemovitosti a zvýší její hodnotu.
  • Udrží si kvalitu bez nutnosti údržby po řadu let.

Na co se tedy při výběru hliníkového plotu zaměřit? 

Tipy, na co se soustředit při výběru plotu

Plot je důležitou součástí každého pozemku. Plní hned několik funkcí a tvoří celkovou podobu exteriéru. Právě proto je důležité si vybrat takový, který bude splňovat všechny vaše požadavky.

Při koupi se proto soustřeďte na: 

Funkce plotu

Tou nejzákladnější funkcí plotu je ochrana majetku. Správně sestavený plot z vhodného materiálu a s dostatečnou výškou chrání váš domov před vniknutím zlodějů nebo výtržnictvím vandalů. 

V případě, že se váš pozemek vyskytuje blízko lesoparků či lesů, oceníte i ochranu před divokou zvěří

Pokud si vážíte svého soukromí a chcete skrýt majetek před očima zvědavých sousedů a kolemjdoucích, plot vám zajistí izolaci od vnějšího světa. Při správném výběru k vám nedolehne ani hluk nebo prach z ulic.  

V neposlední řadě by měl být plot doplňkem pro váš dům. To znamená, že by měl ladit s designem a splnit estetickou funkci, která doplní celkový dojem z vašeho domova.

Design a styl

Design a styl vašeho plotu výrazně ovlivní materiál, který si zvolíte. Každý má totiž specifické vlastnosti, výhody a nevýhody. 

Takové hliníkové ploty jsou vyrobeny z odolného a lehkého materiálu, který je nenáročný na údržbu a nevyžaduje žádné speciální nátěry. Dodávány jsou v široké škále stylů, od klasických a elegantních až po moderní či minimalistické. 

Můžete si také vybrat z plotových dílců s různými vzory. 

Výška a délka

Pokud potřebujete plot pro ochranu majetku a soukromí, měl by být dostatečně vysoký. S jeho délkou zase souvisí celková velikost vašeho pozemku, který by měl být plotem zcela ohraničen.  

Brány a branky

Bránu volte dostatečně širokou, aby umožnila průjezd automobilům nebo zahradní technice. 

To samé platí při výběru branky, ať je skrze ni pohodlný průchod i ve více lidech najednou.  

Jejich design by měl odpovídat stylu i materiálu oplocení. Jen tak budou tvořit dokonalý celek. 

Stavební povolení na stavbu plotu?

Bez povolení můžete plot postavit v případě, že se na vás nevztahuje některý z bodů uvedených níže.

  1. Pokud je celková výška plotu vyšší než 2 metry, nebo je opěrná zeď plotu vyšší než 1 metr, je požadováno povolení stavebního úřadu.
  2. Když váš pozemek hraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi či veřejným prostranstvím, je také nutné zajistit si územní souhlas od stavebního úřadu.
  3. Pozemek či stavba se nachází v památkové zóně? Pak je vaší povinností stavbu plotu projednat s orgánem památkové péče.
  4. Když vlastníte pozemek na území Prahy, bedlivě si přečtěte i Pražské stavební předpisy, ať předejdete případným nesrovnalostem. 
  5. Vaše stavba plotu vyžaduje zemní práce nebo terénní úpravy? Pak se stavebnímu úřadu též nevyhnete. 

Pokud vás o tomto tématu zajímá více, neváhejte si pročíst stavební zákon

Výhody hliníkových plotů

Moderní hliníkový plot dodá vašemu domu elegantní vzhled. Díky jeho odolnosti vůči povětrnostním vlivům korozi je zajištěna jeho dlouholetá životnost bez nutnosti údržby. 

Hliníkové ploty zajistí také dostatek soukromí a ochrání vás před vnějším hlukem, nebo odradí zloděje. 

Velkou výhodou je také to, že se snadno montují a demontují

I když může být pořízení tohoto typu plotu na první pohled dražší, jde o dlouhodobou investici, která vám ušetří peníze na údržbě a opravách.

Výhody hliníku oproti jiným materiálům

Hliník odolá větru o rychlosti až 100 km/h, korozi, skvrnám, sněhu, UV záření a dešti. Takový dřevěný plot je oproti tomu nutné pravidelně udržovat, renovovat a nanést přípravky proti houbám a plísním.

WPC plot, neboli dřevoplast, toho sice vydrží poměrně dost, v létě se ale dokáže pořádně rozpálit a u dutých profilů hrozí riziko popraskání.

Pokud chcete mít nedobytný hrad, může se jevit jako vhodný betonový plot. Jenže ten je svou pořizovací cenou už úplně jinde a celkovou podobu domu spíš zazdí, než že by ji povznesl.

Možná si vaši sousedé pořídili plot z gabionů? Ten rozhodně jen tak nepropustí žádný hluk a ani zvědavé oko. Musíte se o něj ale pečlivě starat, aby vám mezi jednotlivými kameny neprorůstal plevel. Navíc se výstavba takového plotu může pořádně časově protáhnout. 

I drátěný plot může být řešením. Rozlučte se ale se soukromím a modlete se, aby se váš pes jen tak nepodhrabal nebo plot nerozkousal. Navíc se nejedná o příliš velkou ochranu před zloději a vandaly. 

  • Shaníte hliníkový plot? V naší nabídce najdete širokou škálu designů, barev a výšek. Stačí si vybrat!

>>FOTOGALERIE<<

Typy moderních hliníkových plotů

Mezi základní typy patří: 

Okenicový plot

Okenicový typ plotu se vyznačuje designem lamel, který je podobný žaluziím. Díky tomu je vzdušný, propouští světlo a zároveň zajišťuje dostatek soukromí.

Vybrat si můžete ze široké škály barevných kombinací lamel a bočních profilů, případně sloupků. Plot si tak přizpůsobíte přesně podle vašich představ.

Na naší stránce nabízíme také branky a brány ve stejném provedení, takže můžete docílit komplexního oplocení vašeho domu a zahrady.

Plaňkové ploty

Hledáte elegantní plot, který dodá vašemu domu punc luxusu? Pak je pro vás hliníkový plaňkový plot ideální volbou. Jedná se o velice žádaný výrobek, který pro svou nadčasovost zůstává stálicí mezi ploty. 

Plotovky je možné zakončit rovnou krytkou s výběrem ze dvou variant, takže si můžete vybrat design, který nejlépe lahodí vašemu oku.

Plaňkové tvarované ploty

Plaňkové tvarované ploty se vyznačují vysokou kvalitou materiálů a jedinečným designem, kdy tvarované plaňky dodávají plotu elegantní a moderní vzhled, který se hodí ke každému domu.

Díky kvalitní konstrukci a materiálům vydrží plaňkové tvarované ploty mnoho let bez nutnosti údržby.

Tyčkové ploty

Tyčkové ploty se vyznačují nadčasovým designem, který ani po letech neztratí své kouzlo. 

Jsou k dispozici v mnoha typech provedení. V naší nabídce si můžete vybrat jak ze standardních vzorů, tak si navrhnout vlastní vzhled podle vašich představ. 

Nabízíme také možnost sladit bránu, branku a plot jak barevně, tak designem.

Kombinované ploty

Kombinované ploty spojují to nejlepší z plaňkových a tyčkových plotů. Základ tvoří plotová pole z plaňkového plotu, která jsou doplněna o tyčkové prvky. Díky tomu dosáhnete originálního a elegantního vzhledu, který se hodí k moderním i klasickým domům.

Můžete si vybrat z široké škály barevných kombinací pro planky a tyče, a také různá zakončení. 

Tímto způsobem si vytvoříte plot, který bude dokonale ladit s vaším domem a zahradou.

>>CHCI VIDĚT NABÍDKU<<

Cena a stanovení rozpočtu

Cena hliníkového plotu se může lišit v závislosti na typu plotu, výšky, délky, materiálu, designu a instalace.

Než začnete nakupovat, je důležité si ujasnit, kolik peněz chcete za oplocení dát. Zohledněte náklady na materiál, instalaci, dopravu a případné další poplatky.

Pečlivě zvažte, jaké účely by měl plot splňovat a podle toho si zvolte svůj typ. 

Pokud si nebudete výběrem jisti, obraťte se na nás. Rádi vám poradíme nejvhodnější model, který bude splňovat všechny vaše požadavky. 

Tipy na údržbu plotu

Hliníkové ploty jsou oblíbené pro svou odolnost a bezúdržbovost. Nicméně i tak je vhodné jim věnovat alespoň základní údržbu.

Například pravidelné oplachování hadicí odstraníte prach a nečistoty. Při silnějším znečištění můžete použít jemný saponát, nezapomeňte ho však důkladně opláchnout vodou. 

Rozhodně nedoporučujeme používat abrazivní čisticí prostředky, drátěnky nebo vysokotlaké čističe, které by mohly poškodit povrchovou úpravu.

V zimních měsících je vhodné odstraňovat z plotu sníh a led, aby se zabránilo jeho deformaci.

Nejčastější dotazy za FAQ

Jakou zvolit výšku plotu?

Záleží, jakou má plot plnit funkci. Pro okrasu či předzahrádku poslouží plot do 1 metru. Pokud je zapotřebí jasné ohraničení pozemku, hodí se vyšší plot kolem 1,5 m.

Standardní ploty mají výšku do 2 metrů. Chrání soukromí a tvoří pomyslnou bariéru před okolním světem. 

Když se chcete ale opravdu vyhnout hluku z ulic nebo ochránit svůj pozemek, zvažte plot s výškou nad 2 metry. 

Odkud se měří výška plotu?

Způsob měření plotu není právně upravený. Je proto vhodné se obrátit na příslušný stavební úřad pro bližší informace.

Jak vysoký můžu mít plot?

Pokud chcete stavět plot bez stavebního povolení, tak je jeho maximální výška 2 metry. Doporučujeme o vašem záměru informovat sousedy pro udržení dobrých vztahů, ačkoliv to není povinností. 

Stavební povolení na plot - ano či ne?

V případě plotu do výšky 2 metry, který se nachází v zastavěném území a za domem (tedy nesousedí s chodníkem ani komunikací), nepotřebujete žádné povolení. Přečtěte si, za jakých podmínek je povolení nutné a nezapomeňte se také informovat o lokálních legislativních nástrojích.

Jaký plot k rodinnému domu?

Dům bez oplocení je jako nedokončený obraz. Chybí mu ona pomyslná tečka, která by z něj udělala harmonický celek. 

Jaký plot si vybrat pro váš rodinný dům záleží na mnoha aspektech. Naši zákazníci mají ale nejlepší zkušenost s Okenicovým plotem 02.

Je hliník odolný proti korozi? 

Ano, hliník je odolný proti korozi a povětrnostním vlivům.

Mohu si nainstalovat hliníkový plot sám? 

Ano, hliníkové ploty se snadno instalují. Můžete si je nainstalovat sami nebo si najmout profesionála. Je nutné však postupovat podle instrukcí dodavatele. V některých případech vám při neodborné instalaci nemusí být uznána záruka. 

Jak dlouho trvá instalace hliníkového plotu?

Realizace oplocení trvá 4 až 6 týdnu od odsouhlasení zakázky a úhrady zálohové faktury. Následná instalace je individuální. Záleží vždy na velikosti oplocené plochy, náročnosti samotné instalace a dalších faktorech. 

Kategorie

hliníkové ploty

image:Image blog/20200623_115201.jpg
Nahoru
Web Rolux žaluzie s.r.o. využívá pro svůj provoz pouze technické cookies. Rozumím